Żołna
Czubatka
Bielik
Kormoran
Orzeł przedni
Facebook

Jerzyki

Jerzyki bardzo często mylone są z jaskółkami
Tak wygląda skrzydło młodego, nie zdolnego do lotu ptaka
Młody jerzyk ma charakterystyczą plamkę na podgardlu
Dorosły jerzyk

W związku z dużą liczbą zgłaszanych nam jerzyków postanowiliśmy zamieścić ważne i usprawniające dalsze działania informacje na temat tego gatunku.

Młode jerzyki w upały wyskakują z gniazd usytułowanych pod dachami, inną przyczyną jest silna inwazja kurcinki – krwiopijnego pasożyta. Młode ptaki które przeżyły upadek a nie są jeszcze zdolne do lotu powinny być odchowane ręcznie i wypuszczone po zakończonym wzroście piór i osiągnieciu odpowiedniej masy ciała. Wtedy to, wystarczy je podrzucić,  gatunek ten nie wymaga nauki lotu -  jak to ma miejsce w przypadku innych ptaków.

Jak odróżnić ptaka młodego od dorosłego?

Młody ptak jest koloru ciemnego szaro-czarnego, z białą, wyraźnie widoczną plamką na podgardlu. Ma krótkie lotki i sterówki, a zaglądając pod skrzydła zobaczymy rosnące pióra w charakterystycznych białych osłonkach (na zdjęciu). Ptaki dorosłe oraz lotne mają długie skrzydła sięgające za ogon, oraz brązowe upierzenie.

Dorosłe ptaki które z jakiegoś powodu znalazły się na ziemi, mają problem w samodzielnym startem do lotu. Dlatego niekiedy wystarczy je delikatnie podrzucić, jednak przed tą czynnością należy upewnić się że nie mają obrażeń skrzydeł. W tym celu najlepiej chwycić ptaka delikatnie za nóżki i obserwować czy równo macha skrzydłami – jeśli tak jest można spróbować podrzucić go ponad głowę, nad miękkim podłożem np. trawą. W przypadkach kiedy jerzyk ma ewidentne obrażenia tj. widać krew, jedno skrzydło jest asymetryczne itp., ptak powinien trafić do lekarza weterynarii lub ośrodka rehabilitacji.

Pliki: