Łabędź niemy
Cietrzew
Bocian czarny
Żołna
Sóweczka
Facebook

Znalazłeś ptaka?

Na tym etapie zadecydujemy czy szybko się wycofać i nie przeszkadzać w życiu rodzinnym np. w sytuacji kiedy znajdziemy zdrowe pisklę puszczyka, czy też wkroczymy do akcji i chorego ptaka po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportujemy do ośrodka rehabilitacji.

Jeśli natkniemy się na ptaka i spotkanie to wyda nam się nietypowe należy wykonać kilka prostych czynności aby przekonać się w jakim kierunku powinny iść dalsze działania:

 1. W jakim miejscu się znajdujemy? czy to miejsce potencjalnie niebezpieczne np. zlokalizowane przy drodze lub pod drutami wysokiego napięcia?
 2. Spróbujmy ocenić stan zdrowia ptaka?
 3. Czy znamy gatunek ? Czy jesteśmy w stanie ocenić wiek ? Jeśli ptak nie wygląda na chorego a jest to np. pisklę należy się wycofać i pozostawić malucha na miejscu.
 4. Czy możliwy jest kontakt z osobą doświadczoną w takich sytuacjach np., ośrodkiem rehabilitacji? Czasem lepiej wykonać kilka telefonów i wysłać szereg zdjęć niż niepotrzebnie zabrać ptaka.
 5. Jeśli wszystko wskazuje na to że ptak potrzebuje pomocy należy udzielić mu pierwszej pomocy oraz zaplanować transport.
 6. Pamiętajmy że od momentu podjęcia decyzji o interwencji do dostarczenia ptaka do ośrodka rehabilitacji jego los jest w naszych rękach. W miarę naszych możliwości i wiedzy powinniśmy zapewnić mu warunki w których stan jego zdrowia się nie pogorszy.

Interwencje w sprawach dzikich zwierząt zawsze powinny przebiegać według schematu:

 1. Analiza sytuacji (także pod kątem bezpieczeństwa człowieka !)
 2. Analiza stanu zwierzęcia
 3. Decyzja o schwytaniu – metoda bezpieczna dla zwierzęcia i dla człowieka. Jeśli zachodzi taka konieczność należy bez wahania wezwać odpowiednie służby i NIGDY NIE NARAZAC SWOJEGO ZYCIA. Jeśli to możliwe przez zabezpieczeniem zwierzęcia w środku transportu należy udzielić mu pierwszej pomocy
 4. Rodzaj transportu i co najważniejsze miejsce docelowe transportu. Należy skonsultować się z ośrodkiem rehabilitacji do którego trafi zwierzę – możliwe że otrzymamy cenne informacje !
 5. Dowóz na miejsce, pomoc medyczna i ustabilizowanie pacjęta.
 6. Jeśli nie ma możliwości dowiezienia zwierzęcia tego samego dnia należy pozostawać w ścisłym kontakcie z ośrodkiem rehabilitacji ! Otrzymamy informacje o zasadach bezpieczeństwa  i diecie.
 7. Zwierzę powinien zobaczyć lekarz weterynarii, nawet jeśli nie ma doświadczenia w medycynie dzikich ptaków to zawsze fachowo zajmie się ranami i po konsultacji z lekarzem specjalistą poda odpowiednie leki !